Jeżeli znajdziemy ranne zwierzę i chcemy udzielić mu pomocy, możemy zwrócić się do wyspecjalizowanych podmiotów. Zanim podejmiemy bezpośrednie działanie, powinniśmy skonsultować je ze specjalistą. Już teraz możemy zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat udzielania bezpiecznej pomocy chorym i rannym zwierzętom.

Przykładowe publikacje:

„Zwierzęta w mieście. Interwencje. Poradnik dla służb miejskich i lekarzy weterynarii” – Andrzej G. Kruszewicz, Agnieszka Czujkowska

„Znalazłem dzikie zwierzę. Co robić?” – bezpłatna broszura opracowana przez Fundację Dzika Klinika.

„Podstawy rehabilitacji dzikich zwierząt. Przewodnik po dostępnej wiedzy na temat biologii i leczenia w kontekście rehabilitacji dzikich zwierząt” – bezpłatny poradnik dostępny na stronie GDOŚ.

Na stronie Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska znajduje się wykaz ośrodków rehabilitacji zwierząt w Polsce.

Ośrodki prowadzą leczenie i rehabilitację zwierząt w różnym zakresie. Niektóre specjalizują się w przyjmowaniu wyłącznie ptaków, ale na liście mamy również placówki, gdzie znajdzie się miejsce dla ssaków oraz gadów i płazów.

WYKAZ OŚRODKÓW REHABILITACJI ZWIERZĄT